Profilaktyka

Bardzo duży nacisk w naszym gabinecie dentystycznym kładziemy na profilaktykę przeciwpróchniczą – tj. działania zapobiegające powstawaniu ubytków w jamie ustnej.

Na profilaktykę składa się:
Usuwanie złogów nazębnych (powstałego na zębach kamienia), lakierowanie, piaskowanie, lakowanie, nauka higieny jamy ustnej.
Oferujemy Państwu usunięcie złogów nazębnych za pomocą urządzenia ultradźwiękowego i piaskarki .
Ultradźwiękowe usunięcie kamienia nazębnego polega  na rozbiciu większych złogów przy pomocy ultradźwięków, uwalniając tym samym ząb od szkodliwych działań zgromadzonych wewnątrz bakterii. .
Nie usunięte złogi kamienia nazębnego prowadzą do chorób przyzębia ,stanu zapalnego i krwawienia dziąseł, zaniku kości w wyniku czego dochodzi do odsłonięcia korzeni i rozchwiania zębów. Jednym ze składników kamienia nazębnego są bakterie które przyspieszają proces próchniczy w jamie ustnej i mogą niekorzystnie wpływać na ogólny stan organizmu.
Kolejnym etapem jest piaskowanie czyli usuniecie przebarwień,osadu i resztek kamienia, pod ciśnieniem za pomocą mieszaniny wody z dodatkiem między innymi substancji czyszczących.
Zalety piaskowania zębów:

  • efekt kosmetyczny jaśniejszych zębów
  • dokładniejsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz miejsc trudno dostępnych (korony,mosty,aparaty ortodontyczne,szyny paradontalne)
  • lśniące,gładkie zęby dzięki czemu kamień i osad nie odkłada się tak szybko

Po piaskowaniu całość uzębienia zostaje wygładzona i wypolerowana specjalnie do tego przeznaczoną pastą i szczoteczką
Częstotliwość usuwania kamienia nazębnego i osadu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentów. Wpływ na to mają nawyki żywieniowe,skład śliny oraz sposób higieny jamy ustnej. Najczęściej zabieg jest wykonywany co 6-12 miesięcy .

Lakowanie dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, ponieważ ich budowa szczególnie sprzyja zaleganiu bakterii. Na powierzchni żującej koron tych zębów występują bruzdy, w które lekarz po ich oczyszczeniu wprowadza lak. Lak ochrania te powierzchnie przed rozpoczęciem procesu próchnicowego. W przypadku odwapnień ww. bruzd istnieje możliwość zastosowania lakowania pogłębionego. Polega ono na zebraniu cienkiej warstwy zmienionego szkliwa i zalaniem tego miejsca świetłoutwardzalnym lakiem.
Lak używany w naszym gabinecie stomatologicznym uwalnia do zęba związki fluoru co dodatkowo wzmacnia powierzchnię zęba. Zabieg należy wykonać jak najszybciej po wyrżnięciu zęba kiedy bruzdy nie uległy jeszcze odwapnieniu i próchnicy .Zaletą takiego zabiegu jest jego bezbolesność oraz znacznie niższa cena niż późniejsza konieczność plombowania.

Lakierowanie polega na dokładnym oczyszczeniu  zęba i nałożeniu na suche powierzchnie preparatu, który twardnieje w jamie ustnej tworząc na zębie przeźroczystą powłokę uwalniającą fluor.
Wskazania do lakierowania:

  • wysokie ryzyko próchnicy
  • odwapnienie szkliwa
  • odsłonięte szyjki i nadwrażliwość
  • po zabiegu piaskowania i usuwania kamienia nazębnego
  • przed i w trakcie leczenia aparatami ortodontycznymi stałymi

przed wybielaniem zębów

W ramach akcji- LEPIEJ ZABEZPIECZAĆ NIŻ LECZYĆ – zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do 18 roku życia na bezpłatne lakierowanie zębów stałych.

Zapraszamy również pacjentów z Oświęcimia, Brzeszcz,Pszczyny,Tychów oraz innych sąsiednich miejscowości

Wszystkie oferowane Państwu zabiegi w naszym gabinecie są wykonywane w sposób profesjonalny, na najnowszym sprzęcie i przy użyciu najnowszych metod. Dzięki wysokiemu wykwalifikowaniu naszych lekarzy i higienistek stomatologicznych czynności profilaktyczne są wykonywane możliwie bezboleśnie i dokładnie. Na każdej wizycie jest również możliwość wykonania przeglądu stanu uzębienia.

 

Sprawdź dlaczego warto leczyć się u nas.