Implanty stomatologiczne bez tajemnic

Implanty stomatologiczne bez tajemnic

Co to jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny, to w bardzo dużym uproszczeniu, wkręt wykonany najczęściej z tytanu, który zastępuje korzeń zęba. Implant ,podobnie jak korzeń zęba, umieszczony jest  w kości szczęki lub żuchwy. Stanowi on podparcie dla korony, mostu lub protezy.

Czy każdy pacjent może mieć wszczepiony implant ? 

O możliwości wszczepienia implantu decyduje lekarz , po wcześniejszej pogłębionej diagnostyce .  W naszej klinice stomatologicznej wykonujemy u pacjenta zdjęcie tomograficzne – 3d ,na podstawie którego lekarz chirurg – implantolog analizuje warunki kostne i dobiera odpowiedni do wszczepienia implant. Jeżeli kości jest za mało lub ma ona zbyt słabą strukturę, wstawienie implantów często jest możliwe, ale najpierw należy przeprowadzić zabieg regeneracji kości  lub podniesienia zatoki, aby przygotować miejsce dla przyszłego implantu.

Jakie są zalety implantów ?

Podstawową zaletą implantów stomatologicznych jest trwałe, stałe, kosmetyczne uzupełnienie braku zębowego, bez konieczności szlifowania sąsiednich zębów. W przypadku słabej stabilności protez ruchomych wszczepienie implantu stabilizuje protezę , znacznie poprawiając komfort zycia.

Dlaczego wszczepienie implantu jest tak drogie ?

 Na wysoka cenę zabiegu składa się kilka czynników – duże koszty zastosowanego materiału ( w naszym centrum stomatologii stosujemy  implanty renomowanej firmy – nie stosujemy żadnych tanich zamienników), konieczność zastosowania drogiego specjalistycznego sprzętu  oraz ogromna wiedza i doświadczenie chirurga szczękowo-twarzowego  wykonującego zabieg. Metoda ta jest jednak najlepszym i najtrwalszym odtworzeniem brakującego zęba.

Ile czasu trwa leczenie implantologiczne ? 

 Samo wszczepienie implantu odbywa się jednoetapowo i trwa 0,5 do 2 godzin. Najczęściej  w ciągu 3–4 miesięcy po umieszczeniu implantów w kości wykonuje się ostateczne uzupełnienie protetyczne. W niektórych przypadkach można założyć tymczasowe uzupełnienie protetyczne na tej samej wizycie na której wszczepiany jest implant. W naszej klinice stomatologicznej na pierwszej wizycie,, po wykonaniu zdjęcia tomograficznego chirurg omawia dokładnie cały plan i możliwości leczenia implantologicznego.

Czy będzie mnie boleć ?

Wszczepienie implantu odbywa się zazwyczaj w  znieczuleniu miejscowym. Podczas samego zabiegu nie będziesz czuć bólu, jednak podobnie jak po usunięciu zęba, przez kilka dni po zabiegu możesz odczuwać pewien dyskomfort. U pacjentów, którzy boja się zabiegów stomatologicznych często zabiegi wykonujemy w sedacji ( gaz rozweselający) . Metoda ta skutecznie eliminuje stres.

Jak dbać o implant ? 

 O uzupełnienia protetyczne osadzone na implantach dbamy tak jak o własne zęby- szczotkowanie 2-3 razy dziennie , stosowanie odpowiednich płukanek do codziennej higieny jamy ustnej. Zalecane są również wizyty kontrolne co najmniej raz na  6 miesięcy oraz profesjonalne zabiegi profilaktyczne w naszym gabinecie higienizacji.

Czy implant może się nie przyjąć ?

W naszym gabinecie stomatologicznym ogromny nacisk kładziemy na odpowiednią diagnostykę i skrupulatne zaplanowanie zabiegu co wraz ze stosowaniem najwyższej klasy implantów daje niemal stuprocentową pewność, że wszczepiony implant się przyjmie i będzie służył przez długie lata.