Jak leczyć nadwrażliwość zębów ?

 Nadwrażliwość zębów to ból w czasie spożywania zimnych, ciepłych,kwaśnych pokarmów lub napojów. Ból może również pojawiać się podczas szczotkowania zębów.

Nadwrażliwość zębów zwykle jest spowodowana złymi nawykami higienicznymi, ale może być również spowodowana wadami zgryzu , nadmiernym ścieraniem zębów – bruksizmem, mechanicznym uszkodzeniem szkliwa. Wszystkie nasze działania , które powodują ścieranie i utratę szkliwa  oraz odsłonięcie korzenia (recesja dziąsła) są bezpośrednia przyczyną nadwrażliwości zębów.

Jak łagodzić objawy nadwrażliwości zębów :

  • stosuj odpowiednia pastę o niskim poziomie ścieralności – do zębów nadwrażliwych
  • zmień szczoteczkę na miękką
  • myj zęby po każdym posiłku i przy szczotkowaniu unikaj ruchów poziomych , które mogą doprowadzić do ścierania szkliwa i odsłaniania szyjek zębowych
  • przepłucz usta po zjedzeniu owoców cytrusowych czy tez wypiciu kwaśnych soków

Często domowe środki walki z nadwrażliwością są niewystarczające i konieczna jest wizyta u stomatologa. Podczas wizyty ustalana jest przyczyna powstałego problemu i  plan leczenia.

Lekarz może zalecić pokrycie zębów lakierem fluorowym lub szkliwem w płynie który zapewnia d wysokie stężenie wapnia i fosforanów  wspomagając w ten sposób remineralizację szkliwa. Przy dużych ubytkach szkliwa wymagane jest wypełnienie ich kompozytem co skutecznie zabezpiecza zęby przed bolesnym kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym.

Nie możemy zapomnieć o najważniejszej zasadzie- lepiej zapobiegać niż leczyć – nie zaniedbuj profesjonalnej higienizacji przeprowadzonej w gabinecie stomatologicznym, polegającej na instruktażu higieny, usunięciu kamienia, piaskowaniu , polerowaniu i lakierowaniu zębów.

Stosowanie odpowiedniej higieny ,  przeprowadzanie zabiegu higienizacyjnego ( zwykle raz na rok) , oraz wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym ( co 6 miesięcy) zminimalizują ryzyko nadwrażliwości zębów